ESENBOĞA HAVALİMANI'NDA TÜRK KAHVESİ'NE YOLCULUK...

Esenboğa Havalimanı kültür-sanat platformu TAV Galeri Ankara, geleneksel ve manevi mirasımız Türk Kahvesi’nin hikâyesini yolcularla buluşturdu. Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği ve Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık tarafından hazırlanan sergi, Türk Kahvesi’nin tarihini gözler önüne serdiği görsel çalışmalar ve bilgilerle yolculardan yoğun ilgi gördü. Dernek sergi vesilesiyle yolculara Türk kahvesi ve lokum ikram etti.

TAV Havalimanları tarafından işletilen Esenboğa Havalimanı’nda bulunan TAV Galeri Ankara, Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği (TKKAD) ve Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık işbirliği oluşturulan ‘Türk Kahvesinin Yolculuğu Sergisi’ne ev sahipliği yapıyor. Türk kültürünün ayrılmaz bir parçası haline gelen Türk Kahvesi’nin hazırlanma ve sunum aşamalarındaki tarihi değişim ve gelişimini yansıtan sergi yolcuların beğenisini topladı. Serginin açılışı ile birlikte yolculara Türk kahvesi ve lokum ikramı da yapıldı.

Serginin açılışına Esenboğa Havalimanı Mülki İdare Amiri Hayrettin Balcıoğlu, DHMİ Esenboğa Başmüdürü Selay Mürey, TAV Esenboğa Genel Müdürü Nuray Demirer ile Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği Danışma ve Yönetim Kurulu Üyesi Osman Serim katıldı.

TAV Esenboğa Genel Müdürü Nuray Demirer, "Pek çok farklı kültürden her gün binlerce yolcuyu ağırlayan Ankara Esenboğa Havalimanı'ndaki kültür-sanat platformu TAV Galeri Ankara’da, Türk kültürünün en önemli unsurlarından "Türk Kahvesinin Yolcuğu" sergisini yolcuların beğenisne sunmaktan memnuniyet duyuyoruz. Kültürümüze özgü bir değer olan Türk kahvesinin gerek yurt içi gerekse yurtdışında bizleri yansıtan bir üne sahip olması gurur vericidir. Kültür mirasımızın önemli öğelerinden olan Türk kahvesinin tarihi değişiminin bu sergi aracılığı ile hem yerli yolculara aktarılması hem de yabancı misafirlerimize anlatılması bizler için son derece önemlidir. Kültür elçiliği misyonumuzun bir parçası olan TAV Galeri Ankara’da ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduğumuz "Türk Kahvesinin Yolculuğu" sergisini hazırlayan Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği’ne değerli çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum" dedi.

Sergi, Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği’nin ‘Turkish Coffee’ ismiyle Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık tarafından yayımlanan kitabından derlenen görseller ve tanıtım metinleri aracılığı ile kendine özgü bir kimliği olan Türk kahvesinin tarihi yolculuğunu yansıtıyor. Tarih ile folklor üstüne yaptığı çalışmalarla tanınan Doç. Dr. Kemalettin Kuzucu ve M. Sabri Koz’un Turkish Coffee (2013) kitabından seçme toplam 70 görsel ve informatik parçadan oluşan sergi, 8 Mayıs’a kadar TAV Galeri’de ziyaret edilebilecek.

Türk Kahvesi Tarih – Folklor PDF'ini download etmek için tıklayınız.