“BİR TAŞIM KEYİF-TÜRK KAHVESİNİN 500 YILLIK ÖYKÜSÜ” TOPKAPI SARAYI SERGİSİ

17 Şubat 2015 tarihinde, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde, Topkapı Sarayı Müzesi ve Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği işbirliği ile Sn. Ersu Pekin küratörlüğünde “Bir Taşım Keyif-Türk Kahvesinin 500 Yıllık Öyküsü” Sergisi Topkapı Sarayı’ nda gerçekleştirilmiştir.

Topkapı Sarayı Müzesi - Has Ahırlar bölümünde, 15 Haziran 2015 kadar süren, Kahvenin Osmanlı Kültürü içerisindeki sanatsal kavramsallığına ve sosyo-kültürel varlığına açıklık getirilmesi hedeflenmiş olan, Türkiye’nin kahve konusundaki en kapsamlı bu sergisinde, başta Topkapı Sarayı Müzesi Kolleksiyonları, özel müze, kolleksiyonlar ve kütüphane eserleri olmak üzere yaklaşık 800 parça eser, 4 ay boyunca sergilenmiştir.

“Bir Taşım Keyif-Türk Kahvesinin 500 Yıllık Öyküsü” Sergisi, Kahve Kültürünün araştırılması ve geliştirilmesini teşvik etmek, bilgi akışının sağlanmasına katkıda bulunmak, bilimsel standartlar ve literatür oluşturup gelecek nesillere miras bırakmak hususunda hem araştırmacılar hem de sanatseverler açısından önemli bir fırsat niteliğinde bir sergi olmuştur.

Çoğu ilk kez sergilenen, tarihi, kültürel ve sosyal öğeleri biraraya getiren bu eserler, Kahve bitkisinin botanik özelliklerini, dünyadaki yayılımı ve pişirme teknikleriyle birlikte, Kahvenin Osmanlı topraklarında yarattığı sosyal ortama, keyif ve ikram kültürüne 16.yüzyıldan 20.yüzyıla kadar tanıklık etmiştir.

Osmanlı topraklarından başlayıp, dünyanın öteki ucuna yayılan, küçük kırmızı bir meyvenin çekirdeğinin yarattığı sosyo-kültürel ortamlar ve 500 Yıllık bir serüvenini anlatan sergi, kahvenin Osmanlı Kültürü içinde oluşturduğu özgün seremoniyi gözler önüne sermiştir.

Ana Sponsorluğunu Şekerbank’ın, Yan Sponsorluklarını ise, Sipahiler, Arzum, The Marmara ve TAV’ ın üstlendiği sergiye BKG de destek vermiştir. Ülkemizin, Uluslararası platformda tanıtımı için önemli bir adım olan bu sergi süresi boyunca, yerli ve yabanci basında ve digital medyada; Toplam 364 haber çalışması yapılmış olup, 32 milyon kişiye ve ayrıca haber yansımalari toplamında 2.5 milyon dolarlık bir reklam eşdeğerine ulaşılmıştır.Ayrıca, Mayıs 2015 tarihinde, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Topkapi Sarayi Müzesi ve Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği tarafından çıkartılan prestijli eserimiz “Bir Taşım Keyif-Türk Kahvesinin 500 Yıllık Öyküsü” kitap raflarında yerini almıştır.

“BİR TAŞIM KEYİF-TÜRK KAHVESİNİN 500 YILLIK ÖYKÜSÜ” SERGİSİNİN BÖLÜMLERİ:

1. BÖLÜM : ÇEKİRDEKTEN FİNCANA

“Bir Taşım Keyif – Türk Kahvesinin 500 Yıllık Öyküsü” sergisi, ilk olarak kahvenin çekirdekle başlayan öyküsüyle başlamış ardından, Kahve ağacından, pişirme teknikleri araç ve gereçlerine kadar pek çok belgenin sunulduğu ilk bölümde, kahve türlerine de yer verilmiştir.

2. BÖLÜM: KAHVENİN DÜNYAYA YAYILIŞI

Kahve çekirdeğinin bütün dünyada yarattığı etkileşimin gözler önüne serildiği bu bölümde ise; kahvenin kökeni, Avrupa’ya yayılması ve Osmanlı’yla ilişkisi, tarihi belgeler ve yağlı boya resimler, gravür ve videolar sergilenmiştir.

3. BÖLÜM: KAHVENİN YARATTIĞI KEYİF ORTAKLIĞI

Kahvenin verdiği keyiften yola çıkarak sosyokültürel sonuçlar ortaya çıkartan serginin bu bölümünde, keyif nesnesi olarak kahve ele alınmıştır. Osmanlı döneminde bir tören halini alan kahvenin önemli bir özelliği de toplumun değişik katları arasında eşitlik unsuru yaratmasıdır Kahvenin yarattığı keyif ortaklığı; fincanlar, zarflar, tabaklar, tepsiler, nargile gibi eşyalarla birlikte, bunların betimlendiği değişik dönemlerden çeşitli gravür, tablo ve fotoğraflarla vb. sunulmuştur.

4. BÖLÜM: KAHVEHANE

Kahve sayesinde ortaya çıkan kahvehaneler; bu bölümde, minyatürler, yağlıboya resimler, gravürler, fotoğraflar vb. aracılığıyla ziyaretçilere sunulmuş, Erkek kentlilerin cami, çarşı ve işyeri dışında bir araya gelmelerini, sosyalleşmelerini sağlayan kahve, ev yaşamında da bir sosyalleşme aracı haline gelmesi eserlerle kanıtlanmıştır.

5. BÖLÜM: HOCA ALİ RIZA

Kahvenin yarattığı sanatın izlediği serginin bu bölümü, Hoca Ali Rıza’nın Kahve Resimlerinden oluşmuş ve bu özel bölümdeki eserler, 1940’larda Hoca Ali Rıza’nın kahve ile ilgili yaptığı 100’lerce resim arasından özenle seçilmiştir.

6. BÖLÜM: FİNCAN

Serginin bu bölümünde ise, dönemlerine göre kahveyi simgeleyen fincanlar sergilenmiştir.

 
« Geri
c