ABD’deki Türkler Derneğimizin de Katıldığı 9 Haziran’daki “Amerika Türk Günü”nde New York’ta Buluştu.

ABD’deki Türk-Amerikan toplumu, 9 Haziran’da New York’un Brooklyn ilçesinde düzenlenen “Amerika Türk Günü” festivalinde bir araya geldi. Yaklaşık 500 bin yerleşik Türk’ün yaşadığı ABD’de her yıl düzenlenen Türk Günü bu yıl ilk defa New York’un Brooklyn ilçesinde, Brooklyn Belediyesi’nin önündeki Columbus Park’ta daha kapsamlı bir şekilde festival havasında gerçektirildi.

9 Haziran Pazar günü saat 13:00’de düzenlenen Amerika Türk Günü festivalinde Mehter Takımı, Karagöz-Hacıvat ve folklor gösterileri ile birlikte, Mustafa Sandal konser verdi.

Türk Günü, New Jersey ve Long Island başta olmak üzere çeşitli bölgelerden Türk-Amerikan Sivil Toplum Kuruluşlarının katkılarıyla ve T.C. New York Başkonsolosluğu’nun koordinasyonunda ve Brooklyn Belediyesi ile işbirliğiyle gerçekleştirildi.

Etkinlikte Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği olarak yer aldık.

Etkinlikteki en çok ilgi ise derneğimizin standına gösterildi.

Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği’nin, Arzum ve Turkish Coffee Lady işbirliği ile açtığı standın önünde çoğu Amerikalı yüzlerce kişi sırada Türk kahvesi almak için bekledi ve birbirlerinin fallarına baktılar.

Etkinliğe katılan Başkonsolos Alper Aktaş, “Amerika Türk Günü’nün amacı, Türk toplumumuzu bir araya getirerek ortak toplum bilincimizi güçlendirmek, kültürümüzü ve kendimizi Amerikan toplumuna doğru şekilde anlatmak ve layıkıyla tanıtabilmek ve Brooklyn Columbus Park’taki bu davetle, New York’ta bu yaz her yer kırmızı-beyaz çağrımızı yaptık” şeklinde konuştu.

 
« Geri
c