TÜRK KAHVESİ EĞİTİMİMİZ

“ Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği” olarak, Türkiye’de ilk defa resmi bir kuruluş olan derneğimiz çatısı altında “Türk Kahvesi Eğitimi” ni kahve severlere sunmuş durumdayız. 3 ayrı modülden oluşan yapıda; “Kahve Çırağı” adı verilen ilk modül genel olarak workshop formatında interaktif söyleşi ile Türk kahvesinin gerekliliklerinden ana hatları ile bahsetmektedir. Ana modül olarak adlandırılan “Kahve Kalfası” modülü ise kahvenin topraktan fincana serüveni ile başlar, Türk kahvesinin kültürü ve geleneği hakkında detaylı bilgiler ile gerekliliklerini ve standardizasyonunu TSE mevzuatlarına uygun olarak kahve severlere sunmaktadır. Bu sertifikanın alınmasından sonra 18 ay profesyonel bir işletmede çalışma şartı ile geleneksel Türk kahvelerinin yapılışları, özel reçetelendirmeler, kahve tadımı ve harmanlama detayları ile son modül “Kahvecibaşı” eğitimine dahil olunur ve sertifikalandırılır. Burada amaç Türk kahvesinin yapılış kriterlerindeki yanlışların giderilmesi, doğru bir tat ile sunumu, kültür ve geleneklerimizde yerinin vurgulanması ve bilgilerin objektif, güvenilir resmi bir kurum tarafından sertifikalandırılmasıdır. Gastronomi Yazarı ve Okan Üniversitesi Öğretim Görevlisi Cenk R. Girginol’un kaynakçalara sadık kalarak, doğru ve tartışılmayacak bir bilgi sunumu ile hazırladığı modüllerde, Türk kahvesinin sadece bir içecek değil, bir kültür olduğu ve bir pişirme yöntemi olması vurgusuyla doğru tatlar ile doğru şekilde pişirildiğinde her damağa lezzet ve mutluluk vereceği ana teması ön plana çıkmaktadır.

Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği’nin akredite ettiği eğitmenler ve kurumlar ile çoğalan ve doğru merkezi bir sistemle denetlenen eğitimlerde sınav sonuçları dernek tarafından değerlendirilmekte ve sertifikalar dernek çatısı altında sahiplerine ulaştırılmaktadır.

Eğitim modülünün uygulanması ve eğitmen kişi/kurum akreditasyonu ile ilgili derneğimiz mail adresi olan info@turkkahvesidernegi.org ‘dan iletişime geçebilirsiniz.”

Saygılarımızla, Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği

info@turkkahvesidernegi.org

 
« Geri
c