İzmir Karşıyaka Belediyesi Cordelion Mutfak Sanatları Merkezi Açılışı ve “Bir Fincan Daha?” Türk Kahvesi Sergisi / 15 Ocak-14 Mayıs 2023

İzmir Karşıyaka Belediyesi ile Yaşar Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü iş birliğinde faaliyetlerini sürdürecek olan “Cordelion Mutfak Sanatları Merkezi” açılış törenine, Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği adına Dernek Yönetim Kurulu Üyemiz ve Sn. Osman SERİM katıldılar.

Ege’nin kadim mutfak kültürünün tanıtımına ve gelişimine katkı sunmak, gastronomi alanında nitelikli personel yetiştirerek istihdama katkı sağlamayı hedefleyen merkezin, ilçeye yeni bir sembol ve sosyal aktivite alanı olacağını belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Sn. Dr. Cemil TUGAY; “Merkez, bazı insanlar için de meslek sahibi olmanın yeri olacak. Burada aşçılık eğitimi, restoranlarda servis elemanlığıyla ilgili eğitimler alacaklar. Bu anlamda da açığı giderecekler” dedi.

Merkezin çeşitli eğitimlere ev sahipliği yapacağını söyleyen Sn. TUGAY; “Bazı insanlar için, çocuklar ve engelliler için ya da yemek pişirme konusunda hobi olarak bir şeyler yapmaktan keyif alan yurttaşlarımız için burası bir sosyal aktivite merkezi olacak. Burada yemek festivalimiz olacak; farklı yörelerden, farklı şehirlerden insanlarla bir arada olarak çok keyifli çalışmalar yapacağız. Bunları çeşitlendirerek, belki araya yarışmalar katarak aramızdaki gizli kalmış yetenekleri keşfedeceğiz. Bir masanın etrafında toplanıp, hep birlikte kendimize ait güzel şeyleri önce pişirip sonra da yemenin keyfini yaşayacağız” diye konuştu.

Cordelion Mutfak Sanatları Merkezinin içinde yer alan Türkiye’nin gastronomi temalı ilk sergi salonunda, Raşit Koçak ve Tülin Çağlar koleksiyonundan eserlerle oluşturulan ve Küratörlüğünü Sn. Nejat YENTÜRK’ ün yaptığı, “Bir Fincan Daha?” adıyla, Osmanlı devri kahve hazırlama gereçleriyle, Türk kahvesi için imal edilmiş fincanların sergilendiği, 15 Ocak-14 Mayıs 2023 tarihleri arasında açık olacak bir Türk Kahvesi Sergisi açıldı. Cordelion Mutfak Sanatları Merkezine, Proje Danışmanlığı veren Sn. Osman SERİM ise merkez içerisinde açılan sergiye ilişkin şu bilgileri verdi; “Kahve sergimiz birinci sergimiz, senede dört sergi düzenlemeyi planlıyoruz. Bu sergiler hep yiyecek-içecek temalı olacak. Bunların ilki Türk Kahvesi sergisi; bu vesile ile küratörlerimize, sergiyi mümkün kılan koleksiyonlarını bizimle paylaşan koleksiyoncularımıza çok teşekkür ediyoruz.”

 
« Geri
c