Dünya Türk Kahvesi Günü / Beta Han / 05 Aralık 2022

Her yıl dünyanın farklı bölgelerinde özel etkinliklerle kutlanan “5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü”, bu yıl (05 Aralık 2022) de, İstanbul’da tarihi yarımada bulunan ve Kahvenin ilk kavrulduğu yer olan Beta Yeni Han’da, “Türk Kahvesi ile Geçmişe Yolculuk-Türk Kahvesi’ne Ahde Vefa" teması ile Türk Kahvesinin tarihi, hikayeleri, Türk Kahvesi seremonisi ve “Beta A'la Türk Kahvesi” eşliğinde, Beta Gıda ve ARZUM Sponsorluğunda gerçekleştirilmiştir.

Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Osman SERİM, Dernek Yönetim Kurulu Üyesi ve ARZUM Elektrikli Ev Aletleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Murat KOLBAŞI, Dernek Üyesi ve Beta Gıda İstanbul Şube Müdürü Sn. Hatice UĞUR ve Dernek Yönetim Kurulu Üyesi ve Kahve Danışmanı-Yazar Sn. Cenk GİRGİNOL’un konuşmacı oldukları etkinliğe, Kamu Erkanı, yazılı-görsel basın ve davetliler katılmışlardır.Beta Yeni Han’da, derneğimizin Türk Kahvesi kültürüne yönelik fotoğraflarının yer aldığı bir bölüm de oluşturulmuştur.

Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Nuri ÇOLAKOĞLU’nun açılış konuşmasından sonra söz alan Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Osman SERİM konuşmasında;

“TKKAD (Türk Kahvesi ve Kültürü Araştırmaları Derneği) iki binli yılların başında yabancı kahve yapma yöntemleri ve markalarının ülkemizde giderek daha tanınır hale gelmesi ile popülaritesi azalan Türk Kahvesi’nin geleceği konusunda endişe duyan bir grup gönüllü tarafından 2008 yılında kuruldu. Türkiye’de ve dünyada birçok önemli aktivitenin merkezinde yer alan bu sivil toplum kuruluşu, 2012 yılında, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte, UNESCO’nun “Dünyanın Somut Olmayan Kültür Mirasları” listesine Türk Kahvesi’nin dahil edilmesi konusunda bir müracaat dosyası üzerinde çalışmaya başladı. UNESCO, 2013 yılında Türk Kahvesi’ni bu çok prestijli listeye ilk giren “Kültür İçeceği” olarak onurlandırdı. Dernek, Topkapı Sarayı’nda 4 ay süren bir sergi, Türk Kahvesi konulu 6 kitabın yayınlanması, Türkiye’de ve 29 ülkede sayısız aktivitede yer alınması gibi çok sayıda organizasyonun içinde oldu ve olmaya da devam ediyor." dedi.

Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve ARZUM Elektrikli Ev Aletleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Murat KOLBAŞI konuşmasında;

“UNESCO’nun “Dünyanın Somut Olmayan Kültürel Mirasları” listesinde yer alması için büyük emek harcadıkları Türk Kahvesi kültürünü dünyaya yayma misyonu çerçevesinde yıllardır çalıştıklarını söyledi. “Türk Kahvesinin UNESCO tarafından tescilinin yıl dönümü olan 5 Aralık’ın Dünya Türk Kahvesi Günü olarak kutlanmaya başlanması için gerçekten büyük emek harcadık ve bunu başardık.” diyen Kolbaşı şöyle devam etti: “Bu anlamlı günün 600 yıllık Türk Kahvesi kültürünün tanıtımı için gerçekten büyük bir adım olduğunu düşünüyorum. Kutlamalar çerçevesinde, Türk kahvesinin İstanbul’da ilk kavrulduğu yer olan Beta Yeni Han’da düzenlenen "Türk Kahvesi ile Geçmişe Yolculuk- Türk Kahvesi’ ne Ahde Vefa" etkinliği hepimizi geçmişe götürdü. Osmanlı Sarayları, Türk Kahvesinin en itibar gördüğü yerlerdi. Kahve, misafire gösterilen hürmetin bir göstergesiydi. Biz de Beta Yeni Han’da geleneklere uygun gerçekleştirilen Osmanlı’da Kahve Seremonisi’ ile geçmişe keyifli bir yolculuk yaptık. OKKA tadım standımızda misafirlere bol köpüklü, tam kıvamında, Okkalı Türk Kahvesi ikram ettik. Bundan sonra da Türk Kahvesi’nin tanıtımı ve Türk Kahvesi Günü’nün dünyanın her yerinde kutlanabilmesi için elimizden geleni yapacağız.” dedi.

Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Kahve Danışmanı ve Yazar Sn. Cenk GİRGİNOL ise Türk kahvesinin tarihini ve Türk kahvesi ile ilgili bilinmeyenleri seçkin davetlilerle paylaştığı konuşmasında, Türk Kahvesinin kültür yapısına değinirken şu önemli vurgulara dikkat çekti;

“Türk Kahvesi yetiştirilen bir kahve çeşidi değil, bir pişirme yönteminin adıdır. Sadece bir içecek de değildir, bir kültürü yaşanmışlık ve oluşturduğu toplum normlarından başlayarak sunumundaki seremoni ve içildikten sonraki falına kadar yaşatır. Kız isteme törenlerinden cenazelere kadar hayatın iyi ve kötü her anında başrolde eşlikçi, geleneklerin oluşumunda aktif rol oynar. Bunun için de dünyadaki diğer kahve çeşitlerinden ayrılır. Dünya Türk Kahvesi Günü’nü kutlarken bu ayrıştırıcı yanları ile teknolojinin birleşimini de beraberine kattığımızda ilerleyen süreçte dünyanın her yerinde Türk Kahvesi keyfini yaşamamız artık hayal değil.”

Beta Yeni Han’ın hikâyesi ile bu anlamlı günde bir kültür mirasını yeniden yaşattığını dile getiren Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği Üyemiz ve Beta Gıda İstanbul Şube Müdürü Sn. Hatice UĞUR;

“Beta Gıda olarak 16. yüzyılda inşa edildiği düşünülen Osmanlı Dönemi’ne ait Beta Yeni Han’ı, renove ederek 2019 yılında ziyarete açtık. Tarihte, Türk kahvesinin kavrulduğu ilk fırına ev sahipliği yapan Beta Yeni Han, o zamanlar kahvenin kavrulup satıldığı yer anlamına gelen Tahmis Han adıyla da anılıyormuş. Günümüzde ise Türkiye’nin kültür elçisi misyonu ile tüm dünyadan gelen misafirlere Türk Kahvesi’ni ve çay kültürünü başarıyla tanıtmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

 
« Geri
c