TÜRK KAHVESİNİN 500 YILLIK ÖYKÜSÜ TOPKAPI SARAYI MÜZESİ’NDE

Osmanlı topraklarında başlayıp dünyanın öteki ucuna yayılan 500 yıllık bir serüven...

Küçük kırmızı bir meyvenin çekirdeğinden dünyanın dört bir yanına yayılan birbirinden farklı sosyokültürel ortamlar...

Topkapı Sarayı Müzesi ve Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği; kahvenin 500 yıllık öyküsünü gözler önüne sermek amacıyla kahve ve kahve kültürüne ait eserleri bir araya getirdi. Başta Topkapı Sarayı Müzesi koleksiyonları olmak üzere pek çok müze, özel müze, kütüphane ve koleksiyonlar eserlerinden oluşan “Bir taşım keyif – Türk kahvesinin 500 yıllık öyküsü” sergisi; kahvenin Osmanlı kültürü içinde oluşturduğu özgün seremoniyi ortaya çıkardı.

Ana sponsorluğunu Şekerbank’ın yaptığı sergi, 21 Şubat-15 Haziran 2015 tarihleri arasında ziyarete açık kalacak.

TÜRK KAHVESİ İÇİN EN KAPSAMLI SERGİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın himayesinde Topkapı Sarayı Müzesi’nde açılacakolan sergi, bugüne kadar Türkiye’deki kahve ile ilgili açılan en kapsamlı sergi özelliğinde. Çoğu ilk kez sergilenen eserlerle birlikte tarihi, kültürel ve sosyal öğelerin bir araya geldiği sergi; kahve bitkisinin botanik özellikleri, dünyadaki yayılımı ve pişirme teknikleriyle birlikte, Osmanlı topraklarında yarattığı sosyal ortama, keyif ve ikram kültürüne, 16. yüzyıldan 20. Yüzyıla tarihlenen eserler üzerinden tanıklık ediyor.

YAKLAŞIK 800 PARÇADAN OLUŞUYOR

Kahvenin Osmanlı kültürü içerisindeki varlığı, sosyokültürel bağlamda ve sanatsal kavramsallığaaçıklık getirilmeye çalışılan sergideki eserler; yaklaşık 800 parçadan oluşuyor.

Küratörlüğünü Ersu Pekin’n yaptığı “bir taşım keyif – Türk kahvesinin 500 yıllık öyküsü” sergisi; Topkapı Sarayı Müzesi Has Ahırlar’da21 Şubat – 15 Haziran 2015 tarihleri arasında ziyaretçilerle buluşacak. Etkinlik sponsorluğunuSipahiler’in yaptığı serginin yan sponsorluklarınıArzum ve TAV üstlenirken BKG de sergiye destek veriyor.

TÜRK KAHVESİ KÜLTÜRÜ ve ARAŞTIRMALARI DERNEĞİ HAKKINDA:

Geleneksel ve manevi mirasımız olan Türk kahvesinin kültürel değerine inanan, kültürümüzün ulusal ve uluslararası bilinirliğine katkıda bulunmak isteyen gönüllülerin bir araya gelmesiyle 2008 yılında kurulmuş ve resmen faaliyete geçmiş olan Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği; çalışmalarını, “Türk kahvesi kültürünü yaşayan bir değer haline getirmek” amacıyla sürdürüyor. Ulusal ve uluslararası platformlarda bilinirlik ve tanınırlık yaratmak için faaliyetlerini düzenleyen dernek ayrıca sektörel sorunların çözümü için girişimlerde bulunmak, uluslararası referans ve akreditasyon kurumu özelliklerini kazanmak, Türk kahvesini üreten ve satan kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyonu sağlamak için çalışmalar yapıyor. Dernek pek çok basılı yayına da imza attı. Bunlardan bazıları: Prof. Dr. Emine Gürsoy Naskali editörlüğünde hazırlanan, “Türk Kahvesi Kitabı”, Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık tarafından yayınlanan prestij eser “Kahve, Kırk Yıllık Hatırın Kitabı” ve M. Sabri Koz ve Doç. Dr. Kemalettin Kuzucu tarafından hazırlanan “TurkishCoffee.”

Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği; Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleri ile gerçekleştirdiği ortak çalışmalar neticesinde, “Türk kahvesi kültürü ve geleneği” 2013 yılı itibarı ile UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Miras listesine dâhil edilmesini de sağladı.

SERGİNİN BÖLÜMLERİ:

1. BÖLÜM : ÇEKİRDEKTEN FİNCANA

“bir taşım keyif – Türk kahvesinin 500 yıllık öyküsü” sergisi, ilk olarak kahvenin çekirdekle başlayan öyküsüyle karşılıyor ziyaretçilerini. Kahve ağacından, pişirme teknikleri araç ve gereçlerinekadar pek çok belgenin sunulduğu ilk bölümde, kahve türlerine de yer veriliyor.

2. BÖLÜM: KAHVENİN DÜNYAYA YAYILIŞI

Kahve çekirdeğinin bütün dünyada yarattığı etkileşimin gözler önüne serildiği bu bölümde ise; kahvenin kökeni, Avrupa’ya yayılması ve Osmanlı’yla ilişkisi, tarihi belgelerle sergileniyor. Ayrıca bu bölümde; yağlıboya resimler, gravür ve videolar vb. da sergileniyor.

3. BÖLÜM: KAHVENİN YARATTIĞI KEYİF ORTAKLIĞI

Kahvenin verdiği keyiften yola çıkarak sosyokültürel sonuçlar ortaya çıkartan serginin bu bölümünde, keyif nesnesi olarak kahve ele alınıyor. Osmanlı döneminde birtören halini alan kahvenin önemli bir özelliği de toplumun değişik katları arasında eşitlik unsuru yaratması. Kahvenin yarattığı keyif ortaklığı; fincanlar, zarflar, tabaklar, tepsiler, nargile gibi eşyalarla birlikte, bunların betimlendiği değişikdönemlerden çeşitli gravür, tablo ve fotoğraflarla vb. sunuluyor.

4. BÖLÜM: KAHVEHANE

Kahve sayesinde ortaya çıkan kahvehaneler; bu bölümde,minyatürler, yağlıboya resimler, gravürler, fotoğraflar vb. aracılığıyla ziyaretçilere sunuluyor.Erkek kentlilerin cami, çarşı ve işyeri dışında bir araya gelmelerini, sosyalleşmelerini sağlayan kahve, ev yaşamında da bir sosyalleşme aracı haline gelmesi eserlerle kanıtlanıyor.

5. BÖLÜM: HOCA ALİ RIZA

Kahvenin yarattığı sanatı izlediğimiz serginin bu bölümü, Hoca Ali Rıza’nın Kahve Resimlerinden oluşuyor. Bu özel bölümdeki eserler, 1940’larda Hoca Ali Rıza’nın kahve ile ilgili yaptığı 100’lerce resim arasından özenle seçildi.

6. BÖLÜM: FİNCAN

Serginin bu bölümünde de, dönemlerine göre kahveyi simgeleyen fincanlar sergileniyor.

 
« Geri
c